Otomobil

Kaza Yapan Şahinler Neden İkiye Bölünür

Çok manidar ve anlamlı bir başlık aslına bakarsınız. Çok uzun yıllardır ülkemizde satışta olan Şahin marka araçlar hakkında biraz araştırma yaptık ve bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Serçe, Şahin, Doğan, Kartal marka araçlar ülkemizde yıllardan beri satılan ve hiç bir zaman geliştirilmeyen araçlardır aslına bakarsınız.Sanmayın ki bu araçlar ülkemizde ucuz satıldı. 1992 yılında sıfır aldığım bir aracı 6 ay kadar sonra bir evle takas yaptım ben. Gayette pahalı idiler anlayacağınız.

Onca zaman satılan bu araçlardan Şahin’i ele alalım. Bursa’da birleştirilip kullanıcıya ulaşan bu araç en son 2002 yılında üretildi ve kullanıcıya ulaştırıldı.

Peki 1990 model Şahin ile 2002 model Şahin arasında ne fark var hiç düşündünüz mü? 1990 model Şahin vardı bir zamanlar. Sonra bir ara Şahin S gördük piyasada. Son zamanlara doğru piyasanın hiç tutmadığı motoru küçük olmasına rağmen inanılmaz fazla yakan Şahin 1.4 i.e, son zamanlarda ise fabrika çıkışlı LPG’li Şahin 1.6 i.e…

Türk milletine otomatik camı bile çok gören ve kesinlikle geliştirilmemesine rağmen bu güvensiz bu kadar fazla nasıl sattı Türkiye’de. Kuş serisi araçların düşmanı değiliz yıllarca bindik. Lakin bu araçlar Türklere atılmış en büyük kazıklardan bir tanesidir.

Dünyanın birçok ülkesinde hiç kullanılmazken en çok satan en güvensiz araçtır Şahin. Yapmış olduğu kazalarda neden Şahin genelde ikiye ayrılır veya tanınmaz duruma gelir hiç düşündünüz mü?Ustalarla yapmış olduğumuz röportajlarda ilk söylenen söz şaşırtıyor. ”Kuş serisi mi aman aman aman” Tek avantajı nedir derseniz parçası ucuz. Ucuz ama kısa ömürlü. Parçasını bakkaldan bile bulabilirsiniz. Kimse parçası ucuz, parça ömrü kısa, bol bol hararet yapan arabasını övmeye kalkmasın lütfen. Biz burada aracın ne kadar güvensiz ve bir o kadar fazla satıldığından bahsetmek istiyoruz. Güvensiz olduğunu bilin ki kaza sonrası ne sizin ne de sevdiklerinizin canın yanmasın.

Ustalara sorduk Şahin nasıl bir araç diye…
Mümkün mertebe uzak durulması gereken, özellikle şasesi çok zayıf, kaportası ince, kalitesiz, güvensiz, harareti seven, kaza sonrası şaşırtıcı ama gerçek ikiye bölünen bir araçtır. Türkiye’ye atılmış en büyük kazıktır. Sözlerine şu şekilde devam etti usta. Sakın 20 yaşında araç çürümesi normal demeyin. 1990 model Ladalara bakın arkadaşlar. Kışın tek marşta çalışırken, yazın hararet nedir bilmez, bunun yanı sıra inanılmaz az yakar. Burda Lada’yı övmüyoruz. Lada bile böyleyken diyoruz. Kaza sonuçlarına ve ölüm durumlarına bakın. Şasesi bizim şahinlerden çok daha kalitelidir. Modeline göre sağlamlıktan bahsetmek için bu örneği verdim. Sizde biliyorsunuz ki bu örnekleri çoğaltabiliriz.Peki Şahin hiç mi kullanılmaz. İllaki kullanılır. Kullanılmaz demiyoruz. Şekil itibariyle modeline göre güzel olan bu aracı çok dikkatli kullanın ve sürat yapmaktan kesinlikle kaçının. İşin garip yanı 1.6 motor olmasına rağmen LPG’de 35-40 kuruş yakan ve sık sık hararet yapan araç neden bu kadar çok kullanılır anlamak zor. Bakıyoruz etrafımıza 5000 liralık bir Şahin’de bir Şahin parası kadar da modifiye var. Sonrasında ikiye bölünmüş araçlar ve ölümlü kazalar…

Gelin birlikte bakalım kaza sonrası ikiye ayrılan Şahin fotolarına.Özellikle son fotoğraflara dikkat edin. Araçtan sağ çıkmak imkansız.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI