Hobi & Sanat

Tiyatro Eleştirmenleri Yılın En İyilerini Seçti

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul ve Ankara üyelerinin belirlediği 2016 TEB Ödülleri’ni açıkladı. Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; Yılın Oyunu “Hayal-i Temsil”, Yılın Kadın Oyuncusu Laçin Ceylan, Yılın Erkek Oyuncusu Yiğit Sertdemir ve Alan Ciwan olarak belirlendi. Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ve Gönül Orbey ile tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi 2016 TEB Onur Ödülü’ne layık görülen isimler oldu.

tiyatroTürkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2015-2016 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, 2016 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya TiyatroGünü’nde açıklandı. Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Metin Boran, Nalan Özübek ve Tijen Savaşkan’dan oluşan Yönetim Kurulu, birliğin efsanevi başkanı Üstün Akmen’in yokluğunun ilk yılında ödüllerin yine demokrat bir seçimle belirlendiğinin altını çizdi.

Yılın Oyunu Ödülü: “Hayal-i Temsil”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın genç kuşak yerli yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın eseri olan ve Yiğit Sertdemir rejisiyle sahnelediği “Hayal-i Temsil”, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü: Laçin Ceylan
Neil LaBute’un kaleme aldığı, Türkçe çevirisini Rüzgar Can Ekin Turan’ın yaptığı, yönetmenliğini İskender Altın’ınüstlendiği Bitiyatro yapımı “Üç Oyun (Vurgun)” oyunundaki rolüyle Laçin Ceylan, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nün sahibi oldu.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü: Yiğit Sertdemir
Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise İBBŞT’nin“Hayal-i Temsil” ve “Cyrano de Bergerac” oyunlarındaki performansıyla Yiğit Sertdemir alırken.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü: Alan Ciwan
Destar Tiyatro’nun “Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla genç oyuncu Alan Ciwan, bu ödüle değer görülen diğer bir isim oldu.

Onur Ödülü: Ferhan Şensoy
TEB 2016 Onur Ödülü bu yıl iki farklı alanda tiyatroya emek veren iki değerli tiyatro insanına takdim edilecek. Bu ödüllerden ilkine, yıllardır özel tiyatro yapmanın tüm zorluklarına göğüs gererek sanatını ödün vermeden aralıksız seyircisiyle buluşturan, Ses Tiyatrosu’nu tiyatro dünyasına yeniden kazandırmakla kalmayıp ayakta tutmak için tüm çabasını sürdüren, sanat yaşamı boyunca zaman zaman karşılaştığı provokasyon ve engellemelere rağmen sanatının politik söyleminden asla vazgeçmeyen Ferhan Şensoy’un oldu.

Onur Ödülü: Seçkin Selvi
60’lı yılların sonundan bu yana hem Anadolu’yu dolaşarak oradaki oyunları irdeleyen, sesini duyuramayanların sesi olan hem de adı sanı hiç bilinmeyen gençleri izleyerek onları gönendiren, özendiren, hiç aksatmadan tiyatro eleştirisi yazan, 70’li yılların başlarında tiyatro dergileri çıkaran, okurla sürekli ilişki halinde büyük bir sorumlulukla bu işi sürdüren, tiyatro eleştirisini toplumsal bilinçle bütünleyen, bu yolla da genç eleştirmenlere örnek olan, eleştiriye belli bir dinamizm kazandıran ve bu meşakkatli işten karşılık beklemeksizin vazgeçmeyen, ödün vermeden sorumluluğunu yerine getiren Seçkin Selvi, Onur Ödülü’ne değer görülen diğer isim oldu.

Onur Ödülü: Gönül Orbey
TEB Ankara Temsilciliği de 2015-2016 tiyatro sezonunda Onur Ödülü’nün uzun yıllardır, küçük büyük demeden kendisine verilen tüm rolleri disiplinle gerçekleştirdiği, emekli olmasına karşın son bir kaç yıl içinde sahnede olmayı seçtiği ve böylece hem sahneye verdiği emek hem de tüm yaşamı boyunca tiyatro sanatına ve demokratik sanat üretimine yaptığı önemli katkısı nedeniyle Gönül Orbey’e verilmesini kararlaştırdı.

Ödüller, Nisan ayında İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI