Sinema & TV

The Simpsons Hakkında 18 Acayip Detay

The Simpsons bugüne kadar yapılmış en başarılı çizgi dizi olmasının yanı sıra, kültürel açıdan da kitleler üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. 27 yıl önce ilk yayınlandığı günden beri ironileriyle nesilleri şaşkınlıklara ve kahkahaya boğan sarı aile, hala birçok kişinin favorisi.

the-simpsonsBugün yetişkinler için yapılan, daha birçok klasikleşmeye aday çizgi dizinin esin kaynağı Simpsons’dır. O olmasaydı ne South Park, ne Futurama, ne de Family Guy olurdu. Diziyle ilgili o kadar çok absürd detay var ki, bunların hepsini yakalamış olmamız zaten imkansız. Simpsons sayesinde biraz daha şaşırmanıza yardımcı olacak acayipliklerin sadece birkaçının listeledik.

1. Simpsons dünyasında Tanrı, insanlardan daha güçlü
Tanrı haricinde dizideki tüm karakterler 4 parmaklı. Tanrının ise 5 parmağı var.

2. Homer’ın navigasyon uygulamasında kullanılan sesi, dünyada en çok
Bir navigasyon markası olan TomTom 2009 yılında Homer Simpson’ın sesini yol tarifinde kullanmak için satın almış. Bu uygulama sadece Amerika’da 128.500 kez indirilmiş. Yani tüm dünyada kullanılan uygulamalarının %40’ı.

3. Simpsons bölümlerinin toplamı tonlarca kaset yapıyor
Amerika’nın en uzun süreli animasyonu olmasının dışında, Simpsons en fazla bölüm ve sezon sayısına sahip dizi. 27 yılda, 550 bölüm + 1 film.

4. Dizinin açılışında gösterilen koltuk esprilerinin, önemli bir rolü var
Dizinin açılışındaki koltuk esprisinin amacı aslında süreyi ayarlamak için. Eğer bölüm kısa sürecekse başlangıçtaki koltuk süresi uzun tutuluyor.

5. Sarı rengini görünce kanalda kalmamızın bir nedeni var
Sarı televizyonda çok gözümüze sokulan bir renk değil. O yüzden bu rengi görünce Simpsons ile hemen bağdaştırabiliyoruz.

6. Bart’ın Moe’ya yaptığı telefon şakaları gerçek bir olaya dayanıyor
Bart’ın Moe’ya yaptığı isimsiz telefon şakaları, “The Tube Bar Kayıtları” adındaki gerçek telefon şakalarından esinlenmiş.

7. Çizgi romancı adam karakterinin aslında bir adı var
Çizgi romancı adamın adı Jeff Albertson. Yıllarca isimsiz duran bu karaktere, akıllarına gelen en düz ismi koymanın ironik olacağını düşünmüşler.

8. Homer ile Krusty’nin bu kadar benzemesinin bir nedeni var
Orijinal hikayede Bart babasından nefret ederken, ona aşırı benzeyen Krusty’yi çok seviyor. Sonrasında ikisinin de aynı insan olduğu ortaya çıkıyor.

9. Homer dizide en çok konuşan karakter
Dizide, hiçbir diyaloğu olmadan bir bölümü geçirmeyen tek karakter Homer.

10. George Bush Amerikan halkının Simpsons gibi olmasını istemiyor
Bush 1992 yılında yaptığı bir konuşmada, Amerikan halkının Simpsons gibi değil Waltons (Amerika’da bir örnek aile dizisi) gibi olmasını istediğini söylemiş. Buna karşılık diziden tabii ki cevap gelmiş. Bir bölümünde Bart Simpsons şöyle cevap veriyor; “Biz de aynı Waltons gibiyiz. Depresyondan ölerek sona ulaşmak için dua ediyoruz.”

11. Açılışta Maggie kasadan geçerken gördüğümüz fiyat, gerçek bir
Dizinin açılışında Maggie kasadan geçerken gördüğümüz fiyat, yeni doğan bir bebeğin Amerika’da aylık ortalama masrafından geliyor.

12. Mr. Burns’ü kim vurdu yarışmasının kazananı olmadı
İki dramatik bölümden oluşan Mr. Burns’ün vurulması temalı yarışmada, cevabı kimse bilemedi. O kişi Maggie’ydi.

13. Mr. Burns aslında Homer’ın kuzeni
Simsons’ın aile ağacına bakılınca Mr. Burns’ün Homer’ın kuzeni olduğu ortaya çıkıyor.

14. İran’da Simpsons oyuncakları satılması yasak
Ülke’nin Simpsons oyuncaklarını yasaklamasının nedeni tamamen batının ahlaksızlığını almamak için.

15. Başlangıçta dizi sadece Bart Simpsons etrafında dönecekti
Dizi başlangıçta sadece Bart Simpsons olarak düşünülmüştü. Ama yapımcılar bunun kısa sürede sıkacağına karar verip şu anki daha dinamik ve ilginç olan haline değiştirdiler.

16. Bart Simpsons karakteri Afacan Dennis’den geliyor
Matt Groening, Bart Simpsons karakterini yaratırken çok sevdiği afacan Dennis karakterinden esinlenmiş.

17. Matt Groening’in Homer Simpson’da imzası var
Yandan Homer Simpson’a bakınca “M” şeklindeki saçı ve “G” şeklindeki kulağında dizinin yaratıcısı Matt Groening’in imzasını görebilirsiniz. Bu bilgiyi öğrendikten sonra Homer’ı hep imza olarak göreceksiniz.

18. Dizinin ilk bölümü orijinal halinden çok farklıydı
Dizinin animasyonunun şu anki hali şüphesiz çok daha iyi. Bunun dışında da değişen bazı şeyler var. Mesela Homer’ın sesi tonu ve Smithers’ın ten rengi gibi.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI