Gizem & Fantastik

Mitolojideki En Tehlikeli 10 Yaratık

Dünya mitolojisinde yer alan en tehlikeli canavarları sizler için derledik. İşte karşınızda dünya mitolojisindeki en tehlikeli 10 yaratık.

Beyaz Kadınlar- Dames Blanches (Fransız Mitolojisi)
Tam anlamıyla canavar olarak değerlendiremesek de, beyaz kadınların dost canlısı mitolojik varlıklar olduğunu söyleyemeyiz. Hikayeye göre beyazlar içinde çok güzel görünen kadınlar, bir köprüden karşıya geçen genç erkeklerle tanışırlardı. Kendi köprüsünden geçen bir centilmen gören beyazlı kadın onu dansa davet ederdi.

Eğer genç adam bu teklifi kabul ederse, danstan sonra yoluna yüzünde geniş bir gülümsemeyle devam eder ve beyazlı kadının karanlık tarafını görmezdi. Fakat teklifi reddedenler için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Onlardan bir kısmı köprüden aşağı atılır, bir kısmına da uzun süre işkence edilirdi.

ayirac

Black Annis (İngiliz Mitolojisi)
Black Annis, Rus cadı Baba Yaga’nın İngiliz mitolojisindeki karşılığıdır. Mavi bir deriye sahip olan bu cadı İngiltere, Leicestershire’ın kırsal bölgesinde yaşamaktaydı.

Kendine besin olarak küçük çocukları ve koyunları seçen cadı, bir çocuk yakaladığı zaman onun derisini bronzlaştırır ve beline takardı.

19. yüzyıl İngilteresi’nde aileler çocuklarını uslu durmadıkları takdirde Black Annis’e vermekle tehdit ederlerdi.

ayirac

Laestrygonianlar (Yunan Mitolojisi)
Eğer Homeros’un “Odyssey” adlı eserini okuduysanız, bu yaratıkları unutmanız kesinlikle mümkün değil. Okumayanlar için 3 kelimeyle özetleyelim. Dev. Sevimsiz. Gaddar. Kısacası, yolda yürürken karşılaşmak isteyeceğimiz canlılar değil. Efsaneye göre Laestrygonianlar Lamos adında bir adanın Telepylos şehrinde yaşıyorlardı.

Kahraman Odysseus Lamos’a yaklaşırken, donanması büyük kayalar tarafından parçalanır. Büyük çabalar sonucu limana giriş yaptığında ise, şehri keşfetmesi için gönderilen 3 kaşifin bu yaratıklar tarafından yenildiğini görür.

ayirac

Dybbuk (Musevi Mitolojisi)
Dybbuk iblisin musevi mitolojisindeki karşılığı olarak görülmektedir. Bu yaratık kendine iyi ve dürüst insanların ruhlarında yer bularak, onlara kontrolleri dışında kötü şeyler yaptırır.

Yıkım ve karmaşa Dybbuk’un ele geçirdiği insanları gittikleri her yerde takip eder. Bu yaratık listemizdeki diğer yaratıkların aksine fiziksel bir forma sahip değildir.

Varlığını ruhlarını ele geçirdiği insanlar aracılığıyla belli eder. O insanlardan geriye kalan sadece kırılmış bir ruhtur.

ayirac

Nachzehrer (Alman Mitolojisi)
Nachzehrer’in geçmişi vampirlerin gerçek vampirler olduğu döneme dayanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi o dönemlerde vampir anlayışı günümüzde olduğu gibi bir ergen eğlencesinden ibaret değildi. Efsaneye göre Nachzehrer; Almanya’nın kuzey kesiminde yaşayan, gulyabani-vampir karışımı ruh emen bir yaratıktı.

Ölüm getiren bir kilise çanına sahip olan Nachzehrer, sizi bu çanı çalarak öldürebilirdi. Ayrıca bu yaratığın gölgesini görenler de ölümle tanışırlardı. Gerçekten de aşk hayatlarına aşina olduğumuz yakışıklı vampirlerden daha ürkütücü görünüyor değil mi?

ayirac

Strigoi (Romen Mitolojisi)
Romanya’nın vampir hikayeleri oldukça ünlüdür ve bunların en meşhuru da şüphesiz ki Kont Dracula’dır. Biz sizin karşınıza en bilinen yerine en eski olanı getirmeyi daha uygun bulduk. Muhtemelen bütün vampir hikayelerinin büyük babası olan Strigoi’nin ismi bile insanın içini ürpertiyor değil mi?

Efsaneye göre Strigoi ölümün ötesine geçmiş bir yaratık. Mezarından gelerek sizin kanınızı içip dünyaya geri dönme amacında olan Strigoi, aynı zamanda görünmez olma ve bir hayvanın şekline bürünme özelliğine de sahiptir. Bu hikaye yayılmaya başladığı zaman halkta o kadar büyük bir korku yarattı ki, bir çok mezar Strigoi’nin korkusundan kazılarak açıldı ve varlığına son verilmeye çalışıldı.

ayirac

Kaplan Adam (Çin Mitolojisi)
Hemen hemen hepimiz kurt adam hikayeleri duymuşuzdur fakat kaplan adam pek alışık olduğumuz bir canlı değil. Hikayeyi daha ilginç kılan da bu değil mi zaten? Efsaneye göre kaplan adam olanlar nesilden nesle geçen bir lanetin kurbanları konumundalar.

Aynı mit hakkında bir başka söylenti de, kaplan adam olmak için bir kaplan tarafından öldürülmeniz gerektiği yönündedir. Her ne koşulda dönüşmüş olurlarsa olsun, kaplan adamlar kaybolduğunuz bir ormanda karşınıza çıkmasını en son isteyeceğiniz türden canlılardır.

ayirac

Ichneumon (Ortaçağ Mitolojisi)
Firavun fareleri teknik olarak canavar sayılmazlar. Mitolojiye göre firavun fareleri ejderhaları yenebilecek ve onları öldürebilecek tek yaratıktır. Ichneumon da bir firavun faresi olarak ejderhaların tek gerçek düşmanıdır. Bu noktaya kadar her şey tamam ama; küçük bir fare, gözünü altın arzusu bürümüş, insanları ve köyleri tek bir nefeste yakıp yerler bir eden bir yaratığı nasıl öldürebilir?

Bunun cevabı hangi ortaçağ kaynağını okuduğunuza göre biraz değişebilir ama ana fikir, Ichneumon’un kendini çamurla kaplayarak ejderhanın onu yemesini sağlamasıdır. Ejderha Ichneumon’u mideye indirdikten sonra faremiz onu içten dışa kemirmeye başlar. Oldukça etkili bir yöntem… Ne dersiniz?

ayirac

Gugalanna (Sümer Mitolojisi)
Antik zamanlarda efsanevi kahramanlar ve krallar hakkında pek çok destansı hikayeler ve şiirler yazılırdı. Bu kahramanlık hikayelerinin en meşhurlarından biri de Gılgamış Destanı’dır. Bu destanda şehirleri yerle bir eden ve binlerce kişiyi öldüren bir canavardan bahsedilir ve yaratık sadece Gılgamış tarafından durdurulabilmiştir.

Şehre saldıran yaratık Gugalanna bir tanrıydı. Aslında onu astrolojideki boğa simgesinden de hepimiz biliyoruz. Fakat soru şu ki, bir tanrı neden insanlara saldırsın? Cevabı aslında oldukça basit. Muhteşem Kral Gılgamış bir başka tanrı olan İnanna’nın bütün cilvelerine karşılıksız kalır. Ve bunun üzerine İnanna, insanlıktan öcünü almak için Gugalanna’yı şehirleri yok etmeye ve insanları öldürmeye gönderir.

ayirac

Ölümsüz Koschei (Slav Mitolojisi)
Ölümsüz Koschei klasik bir mitolojik kötü adamdır. Kahramanların eşlerini kaçırır ve onlara kur yapar. Ölümsüz olduğuna göre kimse onu zaten yenemez. Değil mi? Aslında onu yenmenin de bir yolu vardır; onun ruhunu yok etmek. Hikaye işte burada ilginçleşiyor. Çünkü Koschei’nin ruhu çok uzaklarda bir iğne şekline bürünmüş şekilde gizlenmiş.

Bu iğne bir yumurtanın içinde bulunuyor; yumurta da bir ördeğin içinde. Ördek yabani bir tavşanın içinde gizleniyor ve tavşan da demir bir kutuda saklanıyor. Bu kutu da bir meşe ağacının altında gömülü durumda. Bu kadar da değil ağacın nerede olduğunu sorarsanız o da üç rüzgarların evi olan Buyan isminde mitolojik bir adadadır.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI