Bilgi Deposu

Görülmesi Gereken Yerler: Petra Antik Kenti

https://yoldaolmak.com/wp-content/uploads/2014/03/El-Deir-Petra.jpg

Nebati imparatorluğunun kontrolünde olan bölge, kervansaray ve ticaret yollarına oldukça yakın olduğundan dolayı, oldukça zenginleşmeye başlamıştır. Nebatiler de elde ettikleri servetlerle, Ürdün’de bulunan Kumtaşı Kayalıkların da kendilerine ait bir şehir inşa etmişlerdir. İnşa 500 yıl sürmüştür.

pera-antik-kentiŞehrin konumu sayesinde oldukça görkemli yapılar yapılmıştır. Vadide inşa edilen antik baraj sayesinde ise, dönemin su ihtiyacı karşılanmış ve su baskınlarına karşıda korunaklı olması sağlanmıştır.

MS 106 yılında şehir Romalıların eline geçmiş bu tarihten sonra bir daha başka inşalar yapılmamıştır. MS 363 ve MS 747 yıllarında meydana gelen bir dizi depremler yüzünden, yaklaşık otuz bin civarında kişinin barındığı şehirde yerleşim giderek azalmış, zamanla herkesin terk ettiği kayıp şehir haline gelmiştir.

Petra antik kentindeki başlıca yapıtlar arasında, Al Khazneh(Hazine), Roma Tarzındaki Amfitiyatro, Ad-Deir Manastırı, Kraliyet Mezarlıkları, Hz. Musa’nın Kardeşi Harun’un Mezarı, Nebatiler Müzesi Ve Petra Arkeoloji Müzesi gibi yapıtlar bulunmaktadır.

Petra’nın tarihten silinmesinden yaklaşık 1000 yıl sonra arkeolojik çalışmalar ve araştırmacılar tarafından bulunmuş, o dönemden itibaren turistlerin akınına uğramıştır.Indiana Jones ve Mumya Geri Dönüyor gibi filmlere de ev sahipliği yapmıştır.YUKARI