Aşk ve İlişkiler

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Etkileyici 10 Aşk Mektubu

İnsanın yaşamı boyunca tadabileceği o tarifsiz duygu. İnsanın yaşamı boyunca tadabileceği tarifsiz haz, mutluluk, coşku… Ama hepsinden ötesi, insanın yaşamı boyunca tadabileceği o tarifsiz acı. Aşk belki tüm duyguların harmanıdır. Nefret, kıskançlık, hırs, özlem, şefkat, güven ama en çok da acı değer yüreğe. Bir anlık bir kırılma da olabilir kalpte, derin bir yara da. Hissettirdiği acı ise sonsuza kadar sürer.

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yazılmış en etkileyici aşk mektubu izinde bir araştırma yapıldı. Buna göre geçmişten günümüze yüzlerce mektup tarandı. Mektupların kimilerinde güven, sadakat, hayranlık, umut, kimilerinde ise acı öne çıktı. Yapılan aşk tariflerinde ise kelimeler kifayetsiz kaldı. Herhalde konu aşksa tüm dünyada değişmez olan iki şey, kelimelerin kifayetsiz kalışı ve acı. Ama bir de mesela Johnnie Cash’in karısı June’a duyduğu aşk var. O da zaten listenin ilk sırasına yerleşmiş ve oylamada yazılmış en etkileyici aşk mektubu olarak seçilmiş.

ayirac

Johnnie Cash’den karısı June’a 65. doğum günü için – 1994

en guzel ask mektuplari
Yaşlandık ve birbirimize alıştık. Aynı şekilde düşünüyor, birbirimizin aklından geçenleri okuyoruz. Birbirimizin ne istediğini sormaya gerek duymadan biliyoruz. Bazen birbirimizin sinirlerini de bozuyoruz. Bazen ilişkimizin değerini unutuyoruz. Ancak bazı günler, bugün de olduğu gibi, bu konuda düşünüyorum ve hayatımı tanıdığım en mükemmel kadınla geçirdiğim için ne kadar şanslı olduğumu fark ediyorum. Sen hala beni büyülüyor, bana ilham veriyorsun. Beni daha iyi bir adam yapıyorsun. Sen benim bütün arzularımın objesi, bu dünyadaki varlığımın birincil nedenisin. Seni çok seviyorum.

ayirac

Winston Churchill’den karısı Clementine Churchill’e – 1935

en guzel ask mektuplari 2
Hindistan’dan yazdığınız son mektubunuzda hayatınızı zenginleştirdiğime dair benim için çok değerli satırlar vardı. Bunun beni ne kadar mutlu ettiğini size anlatamam; çünkü eğer aşk hesap tutabilseydi, mahcup bir şekilde sürekli size borçlu hissederdim kendimi. Bunca yıldır size hem yoldaş hem de kalbinizde bir köşe olmamın değerini anlatabilecek kelime bulamıyorum.

ayirac

John Keats’ten Fanny Brawne’ye – 1819

en guzel ask mektuplari 4
Aşkım beni bencilleştirdi. Sizsiz var olamıyorum. Sizi görmekten başka hiçbir şey düşünemiyorum. Sanki yaşamım durmuş ve ötesini göremiyorum. Sanki içinizde çözünüyorum. Sizi kısa bir süre sonra görme umudum olmasa tam anlamıyla perişan olmuştum.

ayirac

Ernest Hemingway’den Marlene Dietrich’e – 1951

en guzel ask mektuplari 5
Kollarımı sana her sardığımda kendimi evimde hissediyorum.

ayirac

Napoleon Bonaparte’tan Josephine’e – 1796

Napoleon ask mektup
Seni bıraktığımdan beri tamamen çöktüm. Benim için mutluluk senin yanın. Zihnimde sürekli olarak senin dokunuşların, gözyaşların ve tutkunla yaşıyorum. Hiç kimse ile mukayese edilmez olan Jozefin güzelliği, kalbimde ve içimde sönmeyen bir alev gibi yanıyor.

ayirac

Richard Burton’dan Elizabeth Taylor’a – 1964

en guzel ask mektuplari 6
Kör gözlerim umutsuzca seni görmeyi bekliyor. Ama tabii ki, her zaman ne kadar büyüleyici bir şekilde güzel olduğunun ve ne kadar garip bir şekilde özel ve tehlikeli bir sevimlilik kazandığının farkında değilsin.

ayirac

Kral VIII. Henry’den Anne Boleyn’e – 1527

en guzel ask mektuplari 7
Aramızdaki aşka dair açık niyetini bilmek için yalvarıyorum. Bir yılı aşkın bir süredir aşkın okundan yara almış biri olarak, ve hala kalbinde kendime bir yer bulabileceğimden ya da hayal kırıklığına uğrayacağımdan emin olmayarak; içine düştüğüm çaresizlik beni senden bir cevap almaya zorluyor.

ayirac

Beethoven’dan gizemli “Ölümsüz Sevgili”ye – 1812

en guzel ask mektuplari 9
Yatağa uzanmış olmama rağmen, bütün hislerim sana yöneliyor, benim Ölümsüz Sevgilim. Metin ol. Beni sev. Bugün-dün- Ne elem verici bir özlem senden, senden, senden, hayatımdan, her şeyimden ayrı kalmak. Ah, beni sevmeye devam et – asla sevdiğinin daima sana sadık olan kalbi hakkında şüpheye kapılma. Daima senin. Daima benim. Daima bizim.

ayirac

Eski ABD Başkanı Gerald Ford’tan karısı Betty Ford’a – 1974

en guzel ask mektuplari 8
Yazılmış hiçbir kelime aramızdaki derin aşka karşılık gelemez. Senin ne kadar muhteşem olduğunun farkındayız. Biz, yani çocuklarımız ve onların babaları, en az senin kadar güçlü olmak için çabalıyoruz. Varlığımızı tanrıya ve sana olan inancımıza borçluyuz. Sana olan aşkımız sonsuzluğa kadar sürecek.

ayirac

Jimi Hendrix’ten kimliği belirsiz “küçük” sevgilisine

en guzel ask mektuplari 10
Küçük kız

Mutluluk içinde saklı… Öyleyse kır kalbinin zincirlerini ve büyü

Zaten narin bir çiçeksin

Ben cevabı biliyorum

Sadece kanatlarını aç ve kendini

Özgür bırak

Seni sonsuza kadar seven

Jimi Hendrix.

ayiracYorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI