Sağlıklı Yaşam

Domuz Gribi Yayılıyor

Türkiye’de domuz gribi teşhisi ve şüphesi ile hastaneye yatırılan kişilerin ve ölümlerin sayısı artıyor. Virüs, son 3 günde 7 ilde daha tespit edildi. Türk Toraks Derneği bu hastalığın şu an Türkiye’de en çok görülen grip virüsü olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı 12 ölümde H1N1 virüsü tespit edildiğini açıkladı.

h1n1-domuz-gribiSon üç günde yüksek ateş ve kusma şikayeti ile Türkiye’nin dört bir yanında hastanelere başvuranların sayısı 40’dan fazla. Bunlardan en az 5’i hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada tespit edilen 12 ölümde H1N1, yani domuz gribi tespit edildiğini açıkladı. Türk Toraks Derneği bu hastalığın şu an Türkiye’de en çok görülen grip virüsünün bu olduğunu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın ise 20 milyon kişinin risk grubunda olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin dört bir yanında aynı şikâyetler, teşhisler ve ölümler
Cuma günü Nevşehir, Kütahya, Konya, Manisa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve daha birçok şehirde yüksek ateş ve kusma şikâyeti ile vatandaşlar hastaneye başvurdu. Bir günde domuz gribi şüphesi ile insanların hastaneye yatırıldığı, teşhisi konulduğu olayların bazıları ve ölümler şu şekilde:

Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde yaşayan Aysel Yıldız, 4 Ocak Pazartesi günü yüksek ateş şikayetiyle Besni Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yıldız, acil serviste yapılan ilk tetkiklerin ardından H1N1 virüsü taşıdığı şüphesiyle Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede karantinaya alınan Yıldız, gece saatlerinde hayatını kaybetti. Yıldız’ın cesedi morga konuldu.

Nevşehir’de yüksek ateş ve grip nedeniyle Devlet Hastanesi’ne gelen dört kişiden birinde domuz gribi tespit edildi. Diğer üç hastadan alınan numunelerin gönderildiği Ankara’daki laboratuvardan sonuç bekleniyor

Konya’da domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 4 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti.

Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan 53 yaşındaki Meral Kaçira’da, domuz gribi (H1N1) virüsü tespit edildiğini doğruladı.

Gaziantep’te grip rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuran bir kadına domuz gribi teşhisi konuldu. Bir başka kadında görülen şikayetler ise domuz gribi şüphesi uyandırdı.

Şanlıurfa’da bir kişi domuz gribi nedeniyle hayatını kaybetti, 3 kişi ise tedavi altına alındı. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Yoğun Bakım Servisi domuz gribi endişesi ile gelecek hastalar için boşaltıldı.

Domuz gribinden geçtiğimiz hafta 2 kişinin hayatını kaybettiği Adana’da bir çocuk aynı teşhisle tedavi altına alındı.

Kahramanmaraş’ta vatani görevini yapan 20 yaşındaki Tayfun Ay, domuz gribi şüphesiyle Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde karantinaya alındı.

Kütahya’da domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 2 kişinin durumlarının iyi olduğu belirtildi.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI