Gizem & Fantastik

2015’in Gizemi Çözülemeyen 11 Olayı

Birkaç günde 120 bin antilop nasıl öldü?
Mayıs ayında Kazakistan’da 120 bin antilop ölü bulundu. 120 hayvanın yaklaşık 15 günlük bir süreçte yaşamlarının son bulduğu tahmin ediliyor. Ölümlerin bakteri enfeksiyonu sebebiyle olabileceği tahmin ediliyor ancak bir sonuca varılamadı. Tek bilinen önce anne ve yavru antilopların öldüğü. Bu nedenle anne antilopların sütlerinden şüpheleniliyor.

Malezya uçağı hala kayıp
2014’ün gizemi olan Malezya Havayolları’na ait MH370 uçağının kaybolması gizemini 2015’te de korudu. Halen nerede olduğu bilinmeyen uçağa ait olduğu iddia edilen bazı parçalar bulundu. Ancak yolculara dair hiçbir iz bulunmuyor.

Jon Snow öldü mü?
Belki de 2015’in en büyük gizemi Jon Snow oldu. Game of THrones dizisinin sezon finalinde dizinin fanatiklerini şoke eden en çarpıcı gelişmeyse Jon Snow’un ölümü oldu. Sürprizlere alışık Taht Oyunları izleyicisinin en merak ettiği soruysa “Jon Snow gerçekten öldü mü?” Konuya ilişkin açıklama dizinin yönetmeninden geldi. “Varsayımlara” göre Jon Snow’un büyücü Melisandre tarafından yeniden hayata döneceği iddiasına atıfta bulunarak “Jon Snow ölüden daha ölü” yazdı. Jon Snow’u canlandıran Kit Harrington da Entertainment Weekly’ye şu açıklamayı yaptı:
“Bana öldüğüm söylendi. Ben ölüyüm. Gelecek sezon geri dönmüyorum. Size söyleyebileceklerim gerçekten bu kadar.” Ancak HBO yeni sezon için hazırlanan posterde Jon Snow’un kanlı bedenini kullanınca izleyicilerin kafası yine karıştı. Jon Snow öldü mü, öldüyse flashback’lerde mi görünecek, yoksa hayalet olarak mı görünecek vs. Tek bilinen bu gizemin 2016’da kesin olarak çözülmüş olacak. Dizinin yeni sezonu Nisan ayında başlayacak.

Hayat Boumeddiene nerede?
Paris’te Charlie Hebdo ofislerine yönelik saldırı, bir Yahudi dükkanına ve polis memuruna yapılan saldırı Ocak ayında gerçekleşmişti. Saldırıda adı geçen Amedy Coulibaly’nin yanı sıra Hayat Boumeddiene’nin de adı geçiyordu ve aranıyordu. Aradan bir sene geçti ancak Hayat Boumeddiene’e ait bir iz bulunamadı. Sadece Paris’ten kaçıp Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği tahmin ediliyor. IŞİD’in propaganda dergisinde Boumeddiene’in Suriye’de olduğuna yönelik bir haber yer almıştı.

Hayalet gemiler
Son üç ayda Japonya kıyılarında terkedilmiş çok sayıda ahşap gemi ortaya çıktı. Hepsinde de çürümüş çok sayıda cesede rastlandı. Gemilerin Kuzey Kore’den geldikleri düşünülüyor ancak henüz bu durum ispatlanabilmiş değil. Tek biline 2015’te bu şekilde 30’da fazla geminin bulundu.

NASA’nın tespit ettiği görüntüler
Kasım ayında Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nde görevli (NASA) bilim insanları, daha önce uzaya fırlatılan bir uyduya ait parçaların Hint Okyanusu’nun Sri Lanka kıyısına düşüş anını görüntülediklerini duyurdu. Düşüşe ait video birkaç saat sonra NASA yetkilileri tarafından yayınlandı. NASA’dan yapılan açıklamada, WT1190F isimli uzay çöpünün küçük bir parçadan oluştuğu ve yeryüzüne yönelik bir tehdit içermediğini ifade etti. Ancak bu bilgi teyit edilemedi ve olay gizemini koruyor.

Satürn’ün Ay’ında hayat var mı?
Ekim ayında NASA’nın Cassini uzay aracı Satürn’ün uydusu Enceladus’ta okyanus olduğuna dair veriler geçti. Bu bilgi Enceladus’ta hayat olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Hatta okyanusta bilinmeyen canlıların olduğunu dair iddialar ortaya atıldı.
Yaklaşık 500 kilometre çapında olan uydunun tamamının okyanus suyuyla kaplı olduğu tahmin ediliyor. Gök bilimciler, tamamen buzullarla kaplı olan dış yüzeyin altında, 10 kilometre derinliğinde okyanus bulunduğunda hemfikir oldu. Buzulların altında kalan ve dış yüzeye nazaran daha sıcak olduğu düşünülen bu gizli okyanusun, mikroskobik ölçüdeki canlıların yaşamasına uygun bir bölge olduğu da düşünülüyor. Ancak bunların somut kanıtlar olabilmesi için yeni görevlerin planlanması gerekiyor.

Bowe Bergdahl nereye kayboldu?
Obama, mayıs 2014’te Taliban’ın elinde 5 yıldır esir bulunan Amerikan askeri, çavuş Bowe Bergdahl’ın serbest bırakıldığını duyurdu. Bergdahl’ın, Guantanamo’da tutuklu bulunan 5 üst düzey Taliban üyesi karşılığında serbest bırakılması ABD’de tartışmaları da beraberinde getirdi. Daha sonrasında ABD’ye gelen Bergdahl’dan hiçbir haber alınamadı. Ta ki Serieal adlı dizinin yeni sezonunda Bergdahl’ın ortadan kaybolması konusu işlenene kadar. Bunun üzerine Bergdahl’ın Amerikan ordusu tarafından hapishane de tutulduğu ve askeri yargılamasının sürdüğü belirtildi. Bu açıklama yeni gizemleri ortaya çıkardı. Bergdahl, aslında kaçırılmamış da kaçmış mıydı? Yoksa ihbarcı mıydı?

Salah Abdeslam nerede?
13 Kasım’da Paris’te düzenlenen ve 130 kişinin öldüğü saldırıların planlayıcısı olduğu iddia edilen 26 yaşındaki Salah Abdeslam onca çabaya rağmen yakalanamadı. Tıpkı Hayat Boumeddine gibi Suriye’ye kaçtığı tahmin ediliyor.

Hapishaneden kaçan El Chapo nerede?
Temmuz ayında dünyanın en tehlikeli uyuşturucu baronlarından “El Chapo” (Bücür) lakaplı Joachin Guzman’ın Meksika’daki bir cezaevinden kaçmıştı. Hücresinin altında 1,5 kilometrelik bir tünel bulunmuştu. Guzman’ın tüneli motosikletle geçerek bir inşaata çıktığı ve ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Ancak aradan geçen zamana rağmen El Chapo’ya ait bir ize ulaşılamadı.

8 bin yıllık bilmece
NASA, Kazakistan’ın steplerinde bulunan dev jeogliflerin 700 km yükseklikten çekilmiş uydu görüntülerini yayınladı. Kazakistan steplerinde 2007 yılından beri sadece havadan görüldüğünde şekilleri anlaşılabilen yaklaşık 260 adet geometrik figür, kare, haç, çizgi ve daireler bulundu. NASA haklarında çok az şey bilinen ‘Step Jeoglifleri’ni uzaydan fotoğraflarının çekilmesi için, Uluslarası Uzay İstasyonu astronotlarının görev listesindeki bölgeler arasına ekledi.
Jeogliflerin en büyüğü 6,000 ila 10,000 yıl öncesine tarihlenen bir Neolitik yerleşimin yanında bulundu. Bu yer şekli, 101 tepeden oluşan dev bir kareden oluşuyor. Karenin karşı köşeleri de çapraz çizgilerle birleştirilmiş. Bu yer şekli Keops Piramidi’nden bile daha fazla bir alanı kaplıyor. Başka bir jeoglif ise her kolunda zigzaglar olan üç kollu bir svastikadan oluşuyor.Jeogliflerin sırrı henüz çözülemedi.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI